Sergei Aleksandrovitš Jesenin
venäläinen runoilija
syntyi 3.10.1895 Konstantinovossa
kuoli 28.12.1925 Leningradissa
Sergei Jesenin oli vanhanaikaisen talonpoikaisperheen poika, joka kasvoi isoisänsä, uskonnollisen myllärin perheessä.
Hänen ensimmäinen runokokoelmansa julkaistiin vuonna 1915. Useat hänen työnsä joutuivat alun alkaen viranomaisten sensuroimiksi.
Jesenin avioitui useita kertoja; yksi hänen puolisoistaan oli maineikas yhdysvaltalainen tanssijatar Isadora Duncan.
Jesenin asui mm. Moskovassa, jossa kirjalliset kahvilat tulivat tutuiksi. Juominen riistäytyi hallinnasta. Hän sairastui alkoholismiin ja joutui sairaalaan.
Joulukuussa 1925 runoilija Sergei Jesenin menehtyi Leningradissa. Hotelli Angleterressa hän viilsi ranteensa, kirjoitti jäähyväisrunonsa omalla verellään kuin japanilainen samurai ja hirttäytyi, 30-vuotiaana. Vähän aiemmin hän oli päässyt mielisairaalasta, jossa oli viettänyt kuukauden masennuksen takia.
Runoja:
Kaikilla on paikkansa
Comments powered by CComment